رعایت نکات ایمنی در هنگام استفاده از دستگاه واترجت صنعتی

۸ آبان ۱۳۹۸

دستگاه شوینده پر فشار یا واترجت ، آب با فشار بالا را ایجاد می نماید. آب پرفشار قدرت پاک کنندگی بالایی دارد و می تواند انواع آلودگی سخت و عمیق را از سطوح پاک کند. واتر جت در محیط های مختلفی برای نظافت و شستشوی سطوح مورد استفاده قرار می گیرد. در محیط های صنعتی و کارخانه ها حجم آلودگی ها بسیار زیاد است بنابراین برای شستشوی سطوح یکی از کاربردی ترین دستگاه ها، واترجت صنعتی می باشد. در صورتی که آلودگی ها از نوع روغنی باشد با استفاده از واترجت آبگرم می توان به راحتی شستشو را انجام داد. در غیر این صورت واترجت آب سرد کارایی لازم را خواهد داشت. دستگاه شوینده پرفشار دارای رده بندی های مختلفی است که بر اساس فشار آب خروجی تقسیم می شوند. دستگاه مورد نظر را می توان با توجه به نوع سطح و میزان آلودگی انتخاب نمود تا دستگاه فشار کاری و حجم آب خروجی مناسبی را داشته باشد. در صورت عدم انتخاب درست دستگاه واترجت ممکن است به علت فشار پایین، آلودگی ها به خوبی شستشو نشوند و یا به علت فشار بالا سطح آسیب ببیند.

 

نگهداری از دستگاه واترجت صنعتی

قبل از استفاده از هر دستگاهی باید روش استفاده از آن را به خوبی آموخت. استفاده درست از دستگاه ها باعث می شود علاوه بر این که کارایی لازم را داشته باشند، همچنین طول عمر دستگاه نیز افزایش می یابد. بنابراین در مورد دستگاه های واترجت صنعتی نیز باید توجه داشت که دستگاه حتما طبق دستورالعمل مورد استفاده قرار گیرد تا بتواند بهترین عملکرد را داشته باشد. با رعایت نکات لازم علاوه بر جلوگیری از آسیب های احتمالی به دستگاه، ایمنی کاربر نیز حفظ می شود. عدم استفاده صحیح از دستگاه می تواند موجب آسیب های جدی و در نتیجه هزینه های بالایی گردد.

بررسی کیفیت آب

آب مورد استفاده در دستگاه واترجت حتما باید چک شود. آب با آلودگی های بالا می تواند موجب آسیب به دستگاه گردد. دمای آب مورد نظر حتما باید بررسی شود و در صورت استفاده از واترجت آب سرد باید توجه نمود از آب داغ استفاده نشود. زیرا قطعات این دستگاه برای آب سرد طراحی شده و آب با دمای بالا می تواند به نازل و لنس آسیب رسانده و در نتیجه موجب خرابی پمپ گردد. اما قطعات واترجت آبگرم برای استفاده از آب با دمای بالا طراحی شده و هیچ گونه آسیبی نخواهد دید.

چک کردن نازل

استفاده از مواد شوینده با دستگاه واترجت صنعتی، می تواند رسوباتی را در نازل ایجاد نماید. باید حتما پس از استفاده از مواد شوینده کمی دستگاه را با آب خالی روشن قرار داد تا مواد شوینده به طور کامل خارج شود و از رسوب جلوگیری گردد. رسوب مواد شوینده می تواند موجب کاهش بهره وری دستگاه گردد.

بررسی دوره ای قطعات

قطعات اصلی دستگاه واترجت صنعتی را مانند پمپ، لنس و نازل باید به صورت مرتب و دوره ای مورد بررسی قرار گیرند تا در صورت نشتی یا خرابی سریعا تعمیر شوند. خرابی ها و آسیب های جزئی علاوه بر این که موجب کاهش کارایی دستگاه می گردند، می توانند آسیب های جدی و هزینه های زیادی را در بر داشته باشند.

 

نکات ایمنی

باید توجه داشت دستگاه واترجت در زیر باران یا آفتاب قرار نگیرد. به هیچ عنوان از محلول آب و روغن یا رنگ برای واترجت صنعتی مورد استفاده قرار نگیرد زیرا می تواند موجب آسیب های جدی به دستگاه گردد. در هنگام کار با واترجت آب گرم در صورتی که دمای آب بالای 70 درجه باشد حتما باید کاربر از دستکش استفاده نماید. در هنگام کار با واترجت صنعتی کاربر باید از لباس، کفش و دستکش مخصوص استفاده نماید زیرا در صورت عدم رعایت نکات ایمنی، فشار بالای آب می تواند بسیار خطر آفرین باشد.

دیدگاه کاربران
نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: