سویپر - industrial-sweeper

سوییپر یا جاروب خیابانی یک دستگاه کاربردی نظافت صنعتی می باشد که قابلیت جمع آوری گرد و غبار و زباله از سطوح هموار کف را دارد. سوییپر صنعتی در محیط های شهری و صنعتی و محیط های شهرک مانند و حتی در مدل های کوچکتر در داخل ساختمان های اداری و مسکونی استفاده می گردد. سویپر های صنعتی بسته به مدل خود کارایی گوناگونی دارند و هر دستگاه  قابلیت پوشش محیط خاصی را دارا می باشد. چرخش برس ها در این دستگاه نظافت صنعتی به گونه ای است که گرد و خاک و زباله ها ی کوچک را از توسط برس های کناری از محیط به داخل دستگاه جمع آوری کرده و سپس توسط برس مرکزی به داخل مخزن هدایت می کند. این دستگاه مکانیزه نظافت صنعتی، قدرتمند ترین ابزار در جاروب محوطه و سطوح گسترده و حتی کوچم می باشد.

به دلیل افزایش تقاضای سویپر صنعتی و محبوبیت این دستگاه ها، سوییپر در انواع متفاوتی ارائه گشته است که در مدل های مختلف سویپر ها تفاوت هایی موجود است. این تفاوت ها موجب تغییر کارایی سویپر صنعتی می شوند و دانش انواع گوناگون آن موجب انتخاب صحیح دستگاه مورد نیاز خواهد شد. به همین دلیل قصد داریم در متن زیر به بررسی بیشتر این تفاوت ها و نکات مختلف در مورد این دستگاه پر کاربرد نظافت صنعتی بپردازیم.


دسته بندی بر اساس نوع هدایت

با توجه به ویژگی های متفاوت محیط هایی که باید نظافت شوند، انواع متفاوتی از سویپر صنعتی به بازار عرضه گشته است. در صورت انتخاب اشتباه، دستگاه کاربردی نبوده و امکان استفاده از آن وجود نخواهد داشت. در برخی مواقع نیز انتخاب اشتباه ممکن است از بهره وری کافی جلوگیری نماید. به همین دلیل بهتر است با اطلاعات کامل و شناخت انواع مدل های دستگاه سویپر صنعتی، مناسب ترین مدل را برگزید.

1) سویپر دستی: مدل کوچک سوییپر صنعتی می باشد که توسط کاربر و با نیروی خود کاربر هدایت می گردد.

 • ویژگی ها: تعمیر و نگهداری ساده، دسته ارگونومیک، قابلیت مانور بالا
 • کاربرد: امکان نظافت سطوح داخلی ساختمان ها با نوع مکانیکی و سطوح خارجی باریک با سوییپر بنزینی

2) سویپر سرنشین دار (خودرویی و شهری): مدل بزرگ تر که بصورت خودرویی با تسلط کامل کاربر بر روی سطوح تحت نظافت هدایت می گردد.

 • ویژگی ها: جک هیدرولیکی مخزن و سهولت تخلیه، سیستم کنترل غبار از طریق مکش قدرتمند
 • کاربرد: نظافت سطوح وسیع کارخانجات، پارکینگ ها و... ، جاروب سطوح شهری


دسته بندی بر اساس سیستم حرکتی

سطوحی که نیاز است تا با دستگاه سوییپر صنعتی تحت نظافت قرار گیرند، بسیار متفاوت بوده و لازم است تا با شناخت کامل محیط و ویژگی های دستگاه، بهترین مدل را انتخاب نمود. به منظور شناخت دستگاه از مهم ترین ویژگی هایی که نیاز است درباره آن اطلاعات کسب کنیم، سیستم حرکت دستگاه می باشد. انواع متفاوت سیستم حرکتی دستگاه جاروب در ادامه توضیح داده خواهند شد.

1) سویییپر باتری دار: دستگاهی با موتور الکتریکی که انرژی آن از باتری تامین می گردد.

 • ویژگی ها: عدم تولید آلودگی به دلیل الکتریکی بودن دستگاه
 • کاربرد: نظافت سطوح بسته و محوطه های داخلی ساختمان ها

2) سویپر بنزینی: انرژی حرکتی این دستگاه از طریق سوخت فسیلی (بنزین) تامین می گردد.

 • ویژگی ها: بزرگ و قدرتمند بودن دستگاه، امکان جاروب صنعتی به مدت طولانی
 • کاربرد: نظافت شهری و همچنین نظافت صنعتی در کارخانجات و محوطه های وسیع

3) سویپر مکانیکی: سیستم حرکتی این مدل سوییپر کاملا مکانیکی می باشد.

 • ویژگی ها: سهولت کاربری و نگهداری آسان، ساختار ارگونومیک
 • کاربرد: جاروب فضاهای محدود و دارای موانع زیاد مانند انبار، پارکینگ های کوچک و...


اجزای مهم تشکیل دهنده دستگاه سوییپر

1) برس: از مهم ترین اجزای دستگاه جاروب محوطه ای، برس می باشد. مکانیزم عمل دستگاه بدین صورت است که با عبور از روی آلودگی های کف، ذرات توسط برس های دیسکی به وسط منتقل شده و سپس توسط برس رولی V شکل و سیستم مکش به داخل مخزن پرتاب می شوند. به همین دلیل کارکرد و کیفیت برس در این دستگاه بسیار حائز اهمیت می باشد. در ادامه انواع برس و کارکرد آن ها در دستگاه سوییپر صنعتی بیان شده است.

 • برس های کناری: برس های دیسکی شکل هستند و وظیفه ی آن ها جمع آوری گرد و خاک و خرده زباله ها از محیط اطراف می باشد. تعداد آن ها تا 3 برس نیز افزایش می یابد. به همراه برس های کناری دریچه مکش هوا نیز وجود دارد که موجب جلوگیری از بلند شدن گرد و غبار در فضا می گردد.
 • برس رولی یا مرکزی: وظیفه ی هدایت گرد و خاک و خرده مواد جمع آوری شده و متمرکز کردن آن ها درون مخزن را بر عهده دارد و قادر است به شیوه ی ساعتگرد و پاد ساعتگرد عمل کند.شیوه پادساعتگرد به سبب شکل مخزن بهتر عمل می کند و توان انتقال 80درصد مواد جمع آوری شده به مخزن و هم چنین توانایی فیلتر کردن با قدرت بسیار بالاتری را فراهم می سازد.

2) مخزن زباله: این مخزن محل حضور گرد و خاک و زباله های ریز پیش از وقوع عمل فیلتراسیون می باشد. تخلیه مخزن و پاکسازی آن از آلودگی ها به طور کامل بسیار اهمیت دارد. مخزن زباله دستگاه جاروب امکان تخلیه شدن با سهولت کامل را نیز دارا می باشد که در برخی از مدل های دستگاه سوییپر عمل تخلیه به صورت دستی و در برخی به صورت تمام اتوماتیک انجام می شود.


مزایای بهره گیری از سوییپر

استقاده از دستگاه های نظافت صنعتی موجب بهینه شدن فرآیند های نظافتی در کارخانجات، سطوح شهری، ساختمان ها و... شده و موجب افزایش بهره وری خواهد شد. دستگاه سویپر صنعتی (جاروب خیابانی) نیز مانند دیگر دستگاه های نظافت صنعتی مزایای بسیاری را به ارمغان خواهد آورد. در ادامه برخی از مزایای نظافت با سوییپر را ذکر می کنیم.

 • بهبود قابل توجه کیفیت نظافت
 • افزایش سرعت پاکسازی سطوح از انواع آلودگی های ریز و درشت
 • سهولت کاربری به دلیل طراحی ارگونومیک
 • جلوگیری از بازگشت آلودگی به محیط به علت مجهز بودن دستگاه به فیلتر های قدرتمند
 • بهره گیری دستگاه سوییپر از سیستم مکش و جلوگیری از بلند شدن خاک در حین نظافت
 • تاثیر مثبت سیستم مکش برس ها بر سلامت و امنیت محیط و کارکنان

انواع سویپر

مرتب سازی براساس :
1 2
1 2