سویپر - industrial-sweeper

سوییپر یا جاروب خیابانی یک دستگاه کاربردی نظافت صنعتی می باشد که قابلیت جمع آوری گرد و غبار و زباله از سطوح هموار کف را دارد. سوییپر صنعتی در محیط های شهری و صنعتی و محیط های شهرک مانند و حتی در مدل های کوچکتر در داخل ساختمان های اداری و مسکونی استفاده می گردد. سویپر های صنعتی بسته به مدل خود کارایی گوناگونی دارند و هر دستگاه  قابلیت پوشش محیط خاصی را دارا می باشد. چرخش برس ها در این دستگاه نظافت صنعتی به گونه ای است که گرد و خاک و زباله ها ی کوچک را از توسط برس های کناری از محیط به داخل دستگاه جمع آوری کرده و سپس توسط برس مرکزی به داخل مخزن هدایت می کند. این دستگاه مکانیزه نظافت صنعتی، قدرتمند ترین ابزار در جاروب محوطه و سطوح گسترده و حتی کوچم می باشد.

به دلیل افزایش تقاضای سویپر صنعتی و محبوبیت این دستگاه ها، سوییپر در انواع متفاوتی ارائه گشته است که در مدل های مختلف سویپر ها تفاوت هایی موجود است. این تفاوت ها موجب تغییر کارایی سویپر صنعتی می شوند و دانش انواع گوناگون آن موجب انتخاب صحیح دستگاه مورد نیاز خواهد شد. به همین دلیل قصد داریم در متن زیر به بررسی بیشتر این تفاوت ها و نکات مختلف در مورد این دستگاه پر کاربرد نظافت صنعتی بپردازیم.

جاروی محوطه

دسته بندی بر اساس سیستم حرکتی

سطوحی که نیاز است تا با دستگاه سوییپر صنعتی تحت نظافت قرار گیرند، بسیار متفاوت بوده و لازم است تا با شناخت کامل محیط و ویژگی های دستگاه، بهترین مدل را انتخاب نمود. به منظور شناخت دستگاه از مهم ترین ویژگی هایی که نیاز است درباره آن اطلاعات کسب کنیم، سیستم حرکت دستگاه می باشد. انواع متفاوت سیستم حرکتی دستگاه جاروب در ادامه توضیح داده خواهند شد.

1) سویپر باتری دار

جاروی محوطه باتری دار دستگاهی است که انرژی بخش های مختلف آن از طریق باتری تامین می گردد. حجم آلودگی تولید شده در فضا به هنگام عملکرد دستگاه بسیار کم بوده، همچنین سطح صدای تولیدی به هنگام روشن بودن دستگاه بسیار کم است. از این جهت در محیط های سربسته انتخاب مناسبی است.

2) سویپر بنزینی

یک سویپر صنعتی بنزینی از سوخت فسیلی مانند بنزین برای تامین انرژی استفاده می نماید از این رو این دستگاه ها از مخازن حمل سوخت برخوردار بوده که موجب می شود ابعاد دستگاه از مدل های باتری دار بزرگتر شود. از طرف دیگر امکان استفاده از این جاروی خیابانی به مدت طولانی و برای محیط های وسیع  و نظافت صنعتی شهری وجود دارد.

3) سویپر مکانیکی

جاروی محوطه فاقد هرگونه موتور و باتری بوده و تنها به وسیله نیروی اعمال شده از جانب کاربر عمل می نماید. به جهت ساختار ساده این تجهیز هزینه زیادی برای نگه داری و تعمیر احتمالی وجود ندارد و با ساختاری ارگونومیک می تواند برای نظافت محیط با موانع زیاد نظیر انبار، پارکینگ های کوچک و... مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین میزان آلودگی تولید شده در این دستگاه بسیار کم بوده و از این رو دستگاهی ایده آل و سازگار با محیط زیست می باشد.

جاروی محوطه ،دستگاه سویپر صنعتی

اجزای مهم تشکیل دهنده دستگاه سوییپر

ازجمله برخی از مهم ترین اجزا تشکیل دهنده جاروی شهری عبارتند از:

1) برس

از مهم ترین اجزای دستگاه جاروی محوطه ای، برس می باشد. مکانیزم عمل دستگاه بدین صورت است که با عبور از روی آلودگی های کف، ذرات توسط برس های دیسکی به وسط منتقل شده و سپس توسط برس رولی V شکل و سیستم مکش به داخل مخزن پرتاب می شوند. به همین دلیل کارکرد و کیفیت برس در این دستگاه بسیار حائز اهمیت می باشد. در ادامه انواع برس و کارکرد آن ها در دستگاه سوییپر صنعتی بیان شده است.

- برس های کناری

برس های دیسکی شکل هستند و وظیفه ی آن ها جمع آوری گرد و خاک و خرده زباله ها از محیط اطراف می باشد. تعداد آن ها تا 3 برس نیز افزایش می یابد. به همراه برس های کناری دریچه مکش هوا نیز وجود دارد که موجب جلوگیری از بلند شدن گرد و غبار در فضا می گردد.

- برس رولی یا مرکزی

 وظیفه ی هدایت گرد و خاک و خرده مواد جمع آوری شده و متمرکز کردن آن ها درون مخزن را بر عهده دارد و قادر است به شیوه ی ساعتگرد و پاد ساعتگرد عمل کند.شیوه پادساعتگرد به سبب شکل مخزن بهتر عمل می کند و توان انتقال 80 درصد مواد جمع آوری شده به مخزن و هم چنین توانایی فیلتر کردن با قدرت بسیار بالاتری را فراهم می سازد

جاروی شهری، سویپر صنعتی
2) مخزن زباله

مخزن جاروی خیابانی محل حضور گرد و خاک و زباله های ریز پیش از وقوع عمل فیلتراسیون می باشد. تخلیه مخزن و پاکسازی آن از آلودگی ها به طور کامل بسیار اهمیت دارد. مخزن زباله دستگاه جاروب امکان تخلیه شدن با سهولت کامل را نیز دارا می باشد که در برخی از مدل های دستگاه سوییپر عمل تخلیه به صورت دستی و در برخی به صورت تمام اتوماتیک انجام می شود.


مزایای بهره گیری از سوییپر

استقاده از دستگاه های نظافت صنعتی موجب بهینه شدن فرآیند های نظافتی در کارخانجات، سطوح شهری، ساختمان ها و... شده و موجب افزایش بهره وری خواهد شد. دستگاه سویپر صنعتی (جاروب خیابانی) نیز مانند دیگر دستگاه های نظافت صنعتی مزایای بسیاری را به ارمغان خواهد آورد. در ادامه برخی از مزایای نظافت با سوییپر را ذکر می کنیم.

  • بهبود قابل توجه کیفیت نظافت
  • افزایش سرعت پاکسازی سطوح از انواع آلودگی های ریز و درشت
  • سهولت کاربری به دلیل طراحی ارگونومیک
  • جلوگیری از بازگشت آلودگی به محیط به علت مجهز بودن دستگاه به فیلتر های قدرتمند
  • بهره گیری دستگاه سوییپر از سیستم مکش و جلوگیری از بلند شدن خاک در حین نظافت
  • تاثیر مثبت سیستم مکش برس ها بر سلامت و امنیت محیط و کارکنان

انواع سویپر

مرتب سازی براساس :
وضعیت موجودی:
1 2
1 2