مكنده - industrial-vacuum-cleaner

در دنیای امروز، تاثیر کیفیت محیط زیست داخلی (IEQ) و نظافت بر افراد حاضر در محیط‌های مسکونی، تجاری و صنعتی بر هیچ‌کس پوشیده نیست. تأمین حداکثری رضایت خاطر مشتریان و مراجعه کنندگان مراکز تجاری بدون توجه به مولفه‌های موثر بر بهداشت محیطی امکان پذیر نمی‌باشد و هنگام بحث در مورد فضاهای صنعتی، با در نظر گرفتن انواع آلودگی‌ها، ذرات و گرد و غبار خطرناک تولید شده در محیط، مسأله از نظافت و پاکیزگی عمومی فراتر رفته و مستقیما به سلامت و ایمنی کارکنان مربوط می‌شود. استفاده از دستگاه‌های مكنده راه حلی بهینه برای حفظ و نگهداری پاکیزگی محیط و حذف گرد و غبار، بخار ها و مایعات خطرناک از آن می‌باشد.


انواع جارو برقی صنعتی براساس نحوه کارکرد 

با توجه به محبوبیت جارو برقی صنعتی و کارکرد های گوناگون دستگاه، مدل های متفاوتی از این مکنده های صنعتی ارائه گشته است. نظافت و جاروب در محیط های متفاوت صنعتی، انتقال مواد، بازیابی مواد و... فرآیند های متفاوتی بوده و با انتخاب مناسب ترین مدل دستگاه می توان نظافت صنعتی را بهینه کرد. دستگاه های مکنده صنعتی به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

جاروبرقی صنعتی، مکنده صنعتی ، جاروی صنعتی ، جارو برقی صنعتی

- مکنده هواکار

این دستگاه نظافت صنعتی بخش های متحرک، موتور و پمپ نداشته و برای راه اندازی و عملکرد نیازمند پمپ نیست. از این رو برای جمع آوری مواد با قابلیت احتراق بسیار ایده آل است و  امکان انجام عملیات دشوار صنعتی در نهایت ایمنی را فراهم می سازد. از مکنده هواکار در جمع آوری انواع مواد و محصولات صنعتی نظیر مایعات، گرد و غبار، نخاله، گرانول ها و تراشه نیز استفاده می شود.

- جاروبرقی صنعتی

از این دستگاه به منظور کار در شرایط سخت و صنعتی استفاده شده و دارای دو نوع موتور کلکتوری و توربینی، سنگین کار، فیلتر های قدرتمند مکش انواع مواد خشک نظیر پودرها، گرد و غبار، گرانول ها، تراشه ها، نخاله و همچنین آب و سایر مایعات می باشد. موتورهای کلکتوری در مقایسه با موتورهای توربینی قیمت مناسب تری دارند اما به دلیل اصطکاک بالا، قدرت مکش موتور کاهش یافته، همچنین دما افزایش می یابد. افزایش دما سبب می شود که استفاده پیوسته از دستگاه جارو برقی صنعتی امکان پذیر نباشد. معمولا برای افزایش قدرت مکش، از چند موتور کلکتوری بطور همزمان استفاده می شود. موتورهای توربینی بعلت عدم وجود اصطکاک، مشکل افزایش دما و کاهش قدرت مکش را ندارند. در نتیجه بطور پیوسته می توان از دستگاه جارو برقی صنعتی استفاده نمود و قدرت مکش کافی بوده نیازی به استفاده از بیش یک موتور نیست.

اجزاء اصلی جاروی صنعتی و کارکرد آنها

انواع مكنده متشکل از واحد های متفاوتی است که هرکدام وظیفه کارکرد خاصی را بر عهده دارند. عملکرد همه این تجهیزات کنار هم موجب مکش قدرتمند و نظافت کامل خواهد شد. در ادامه بخش های اصلی مكنده عنوان و توضیح داده شده است تا با بخش های متفاوت جاروبرقی آشنا شده و در حین نظافت از کارکرد صحیح هر بخش اطمینان حاصل شود.

دستگاه جاروبرقی صنعتی، نظافت ، جارو برقی صنعتی ، صنعتی

1) پمپ مکش

 اصلی‌ترین بخش یک مكنده است که دو پارامتر مهم قدرت (توانایی مکش از نقاط دور یا مکش مواد با چگالی بالا) و سرعت مکش (حجم مورد مکش در واحد زمان) مستقیما به آن مرتبط هستند. در صورتی که مكنده عملکرد صحیحی را ارائه ندهد اولین موردی که بررسی می گردد، پمپ مکش آن می باشد.

2) فیلتر

 یکی از مهمترین بخش ها در انواع جارو برقی صنعتی، سیستم فیلتراسیون آن می‌باشد. یک جارو برقی صنعتی بدون برخورداری از سیستم فیلتراسیون مناسب و کارآمد، کارایی چندانی نخواهد داشت زیرا در چنین شرایطی گرد و غبار و آلودگی جمع آوری شده همراه با جریان هوا به محیط باز می گردد. فیلتر یک مکنده یا جاروبرقی علاوه بر قابلیت فیلتراسیون بالا باید توانایی مقاومت در برابر جریان مکش پمپ را داشته باشد در غیر این صورت عمر مفید فیلتر کاهش یافته و مکنده یا جاروبرقی عملکرد بهینه خود را از دست خواهد داد. انواع فیلترهای مورد استفاده در دستگاه های مکنده صنعتی در ادامه توضیح داده می شوند.

  • فیلتر پاکتی کاغذی در دو نوع فیلترهای کاغذی استاندارد و فیلترهای کاغذی الکترواستاتیک 
  • فیلترهای غشایی پلی کامپوزیتی و پلی استری
  • فیلترهای HEPA و ULPA
  • فیلترهای با کاربردهای خاص همانند فیلترهای کارتریجی، فیلترهای پلی اتیلنی متخلخل 

3) مخزن

مخزن جارو برقی صنعتی همانطور که از نام آن مشخص است محل ذخیره مواد، آلودگی ها و گرد و غبار های جمع آوری شده می باشد. مخزن مكنده باید از مقاومت بالایی برخوردار باشد تا جابجایی متناوب آن به منظور تخلیه مواد باعث آسیب دیدن آن نشود. از سوی دیگر جنس مخزن جارو برقی صنعتی باید متناسب با نوع مواد جمع آوری شده باشد برای مثال با توجه به نوع مواد از مقاومت سایشی بالا برخوردار بوده و در صورت مکش مایعات مقاوم در برابر خوردگی باشد. همچنین سهولت خارج کردن مخزن از جای خود و جایگذاری مجدد آن و حجم مخزن از موارد دیگری هستند که در مورد مخزن مكنده حائز اهمیت می‌باشند. 

مکنده صنعتی، مکنده هواکار

مزایای استفاده از جارو برقی صنعتی در نظافت

بهره گیری از دستگاه های نظافت صنعتی مکانیزه و قدرتمند موجب تخصصی شدن و در نهایت بهینگی نظافت سطوح می باشد. اما خود دستگاه مكنده نیز به دلیل طراحی صنعتی و قدرتمند، ویژگی هایی دارد که موجب ایجاد مزیت در نظافت می گردد. در ادامه به برخی از مزایای استفاده از مكنده به منظور نظافت اشاره می کنیم.

1) کنترل و حذف موثر گرد و غبار

 در روش‌های سنتی نظافت همانند جاروب کردن دستی و سیستم های دمش هوا، گرد و غبار از محیط حذف نشده و فقط از محلی به محل دیگر منتقل می شود. حال آنکه دستگاه‌های مكنده با برخورداری از سیستم مکش قوی و فیلتراسیون موثر، گرد و غبار موجود در فضا را به نحو موثری جمع آوری کرده و از بازگشت مجدد آن به محیط جلوگیری می‌نمایند. امکان نصب فیلتر هپا بر روی بسیاری از انواع جاروی صنعتی این امکان را فراهم می آورد تا تا ذرات ریز تر از 1 میکرون نیز به دام افتاده و از یک دستگاه جارو برقی صنعتی بتوان در موارد بسیار حساس نظیر نظافت اتاق تمیز استفاده شود.

2) سرعت بالا

نظافت منظم محیط‌های وسیع با استفاده از روش‌های سنتی، فرآیندی خسته کننده و بسیار زمان‌بر بوده و انجام این عملیات نیازمند بهره گیری از ابزاری کارآمد می‌باشد که در کوتاه‌ترین زمان ممکن، امکان نظافت بهینه محیط را فراهم نماید. دستگاه‌ جارو برقی صنعتی دقیقا با چنین هدفی طراحی شده و استفاده از آن باعث می شود نیروی کار مورد نیاز برای نظافت یک فضای مشخص کاهش یابد و یا عملیات نظافت در مدت زمان بسیار کوتاه تری صورت گیرد.

دستگاه جارو برقی صنعتی ، مكنده ، جاروی صنعتی

3) نظافت عمیق تر

 قدرت مکش بالای مكنده موجب می‌شود که عملیات نظافت به شکل موثری تری صورت گیرد. با استفاده از جارو برقی صنعتی برای نظافت موکت‌ها و فرش‌ها، انواع آلودگی‌ها و گرد و غبار جای گرفته در تار و پود موکت یا فرش کاملا جمع آوری می‌گردند. بدین ترتیب عمر مفید فرش یا موکت افزایش می‌یابد و ظاهر مناسب آن برای مدت طولانی تری حفظ خواهد شد. با استفاده از روش های سنتی دستیابی به چنین سطحی از نظافت عملا امکان پذیر نمی باشد. استفاده از انواع مكنده در سایت های تولید صنایع مختلف به حذف موثر آلودگی‌ها، گرد و غبار، انواع میکروب‌ها و باکتری ها منجر می شود در نتیجه سطح بهداشت مطلوب محیط تأمین شده و عمر مفید تجهیزات تولید افزایش یافته و هزینه تعمیرات کاهش می‌یابد.

4) انعطاف پذیری بیشتر

 دستگاه‌ مكنده غالبا به سری های مختلف برای انجام عملیات نظافت متفاوت، خرطومی‌های بلند و انعطاف پذیر، لوله های دارای قابلیت تغییر طول و دامنه متنوعی از تجهیزات جانبی دیگر مجهز می باشد، در نتیجه، نظافت فضاهایی که دسترسی به آنها دشوار می باشد، امکان پذیر می گردد. انواع مكنده آب و خاک برای مکش مایعات طراحی شده اند. کاربرد مدل های مکنده صنعتی ضد انفجار در محیط های حاوی ذرات قابل احتراق، سطح ایمنی و سلامت کارکنان را ارتقاء می بخشد. همچنین مدل های خاصی از جارو برقی صنعتی برای جمع آوری پسماندهای بسیار سبک و کابرد در صنایعی همچون نساجی طراحی شده اند. بعبارت دیگر توسعه و پیشرفت پیوسته تکنولوژی تولید مكنده در طی سالهای اخیر، کاربرد این دستگاه سودمند را در بیشتر محیط ها امکان پذیر نموده است.


قیمیت 


شرکت شریف صنعت بعنوان نماینده انحصاری کمپانی Nilfisk آماده ارائه انواع دستگاه های مکنده صنعتی در مدل های متنوع برای کاربرد در صنایع مختلف شامل داروسازی، صنایع غذایی، نفت و گاز و پتروشیمی، سرامیک و ... می باشد. دستگاه های جارو رقی صنعتی Nilfisk در حذف گرد و غبار و بخارات خطرناک عملکرد عالی نشان می دهند  و برای نظافت در مکان ها و سطوح حساس همانند تجهیزات حساس به گرد و غبار، آزمایشگاه ها و تجهیزات اتاق تمیز بسیار مناسب می باشند.


انواع مكنده

مرتب سازی براساس :
وضعیت موجودی: