تجهیزات جانبی و قطعات یدکی جاروب

دستگاه جاروبرقی خانگی که یک وسیله بسیار پرکاربرد در نظافت مکانیزه مراکز مسکونی به شمار می آید با تجهیز به قطعات مختلف می تواند نقش بسیار ویژه ای در جمع آوری حجم مشخصی از آلودگی داشته باشد. قطعات جاروبرقی خانگی شامل لوله جاروبرقی، دسته جاروبرقی، انواع برس، سری و قطعات جانبی دیگر است که با انتخاب صحیح آنها می توان عملکرد یک جارو برقی را تا حد بسیار زیادی افزایش داد. نظافت مکانیزه بخش های مختلف خانه شامل فرش و موکت، سطوح کف در جنس های مختلف، درز و شکاف ها، مبلمان و... از انواع گرد و غبار به صورت روزانه با استفاده از دستگاه جاروبرقی خانگی و با تجهیز آن به قطعات مناسب صورت می پذیرد. اما برخی قطعات جاروبرقی در طی یک بازه زمانی مشخص دچار کاهش کیفیت و کارایی شده و نیازمند تعویض و جایگزینی با مدل های مناسب می باشند. در نتیجه معرفی قطعات جاروبرقی می تواند به خرید یک مدل مناسب کمک نماید.

قطعات جارو برقی خانگی

از جمله اصلی ترین و مهم ترین قطعات در دستگاه جاروی خانگی می توان به فیلتر، برس، خرطومی و انواع نازل ها  اشاره نمود. برخی از این اجزا به دلیل تماس مستقیم و مداوم با آلودگی ها و یا سطوح نیازمند به تعویض در بازه های زمانی کوتاه تری می باشند. با به کارگیری قطعه مناسب علاوه بر افزایش کیفیت و کارایی دستگاه، سرعت نظافت به طرز چشم گیری افزایش می یابد.

- فیلتر

فیلتر جاروبرقی خانگی در انواع مختلفی تولید می شود که از جمله برخی از این موارد می توان به انواع فیلتر هپا، فیلتر حفاظت موتور، فیلتر میکرو استاتیک، فیلتر جایگزین هپا، فیلتر فوم و... اشاره نمود، که متناسب با مدل دستگاه قابل استفاده هستند. از آنجایی که این بخش یکی از مهمترین مراحل را در نظافت مکانیزه به هنگام جمع آوری آلودگی ها به عهده دارد، توجه به تعویض به موقع آن می تواند کارایی دستگاه را به طرز چشم گیری افزایش دهد. فیلتر جاروبرقی عموما در نقش محافظت از موتور و جلوگیری از بازگشت گرد و غبار جمع آوری شده به محیط می باشد، در نتیجه یک فیلتر کثیف نمی تواند به درستی از عهده این عمل برآید. 

- برس و نازل

برس به دلیل تماس مستقیم و مداوم با سطوح یکی از مهم ترین قطعات جارو برقی به شمار می آید. در مصارف خانگی ممکن است اهمیت استفاده از برس مناسب با سطح نادیده گرفته شود و اکثر کاربران از یک نازل تخت برای نظافت انواع سطوح استفاده کنند. این درحالی است که سازندگان برندهای مختلف با معرفی لوازم جاروبرقی سعی در افزایش بهره برداری از دستگاه ها دارند. از جمله برخی انواع برس(سری جاروبرقی) می توان به مدل های گرد، توربو، مویی در ضخامت های مختلف و... اشاره نمود. نازل جاروبرقی نیز همانند برس در انواع مختلفی طراحی می گردد که با توجه به کاربرد، سطح و نوع آلودگی می توان آنها را به کارگرفت. برخی از این نازل ها عبارتند از: نازل های ترکیبی،‌ توربو،‌ مکان های سخت، نازل مخصوص شکاف و... 

- لوله جاروبرقی

این قطعه در طول های مختلفی طراحی شده تا در صورت آسیب بتوان مدل مناسب با طول دلخواه را جایگزین نمود. لوله جاروبرقی ها در مدل های جدید تلسکوپی بوده و کاربری آسان تری را فراهم می نمایند. 

- پاکت جارو برقی

برخلاف جاروبرقی صنعتی که دارای مخازن ثابت از جنس فلز هستند، در معرفی قطعات جاروبرقی پاکت ها یکی از اصلی ترین لوازم را تشکیل می دهند. این پاکت ها در ابعاد، اندازه  های مختلف برای مدل های مختلف جارو طراحی شده اند و حجم مشخصی از آلودگی را در خود جای می دهند. به علاوه تعداد دفعات استفاده از آنها محدود بود و لازم است تا در بازه های زمانی مشخص نسبت به تعویض آنها اقدام نمود.


دسترسی سریع به محصولات