مكنده غبارات خطرناک

Hazardous dust

مكنده غبارات خطرناک

در محیط های صنعتی روزانه آلودگی های گوناگونی تولید می شود که نیاز به جمع آوری و نظافت دارند. به علاوه ممکن است این آلودگی ها سمی و خطرناک باشند که باید به گونه ای جمع آوری شوند که علاوه بر مهار گرد و غبار با جمع آوری آن ها از وارد شدن آسیب به سلامتی افراد جلوگیری شود.

به منظور جمع آوری آلودگی ها و گرد و غبار خطرناک، مکنده های ویژه ای با کارایی آسان طراحی و ساخته شده اند که علاوه بر آن که محیط را از آلودگی های مضر تمیز می گردانند، دارای ضریب ایمنی بالا می باشند؛ به گونه ای که مواد پخش شده روی سطح و گرد و غبار موجود در فضا را می بلعند، بدون آن که مواد را دوباره به محیط بازگردد و تهدیدی برای سلامتی باشند. آلودگی های موجود در محیط های صنعتی و نیمه صنعتی مانند سیلیس، مواد سرطان زا، مواد دارویی، آرسنیک، فلزات سنگین و … می توانند نمونه ای از مواد خطرناک و زیان آور برای سلامتی باشند. عنصر شاخص در مکنده غبارات خطرناک، فیلتر آن می باشد.


فیلتراسیون :

جاروبرقی های غبارات خطرناک بر اساس نوع فیلتر به سه دسته تقسیم می شوند:

کلاس L : فیلتر کلاس L در مکنده هایی نصب می گردند که در محیط های با آلودگی کم خطرتر به کار می روند. این نوع از فیلتر بیش از 99 درصد ذرات کوچکتر از 2 میکرون را به دام می اندازد.

کلاس M : فیلتر کلاس M بر روی جاروبرقی هایی تعبیه می شود که برای جمع آوری آلودگی های با خطر متوسط به کار می روند. این فیلتر قابلیت به دام انداختن ذرات کوچکتر از 2 میکرون را با دقت 99.9 درصد دارا می باشد.

کلاس H : این فیلتر قوی ترین نوع فیلتر می باشد و به منظور جمع آوری آلودگی های پر خطر و سمی به کار گرفته می شود. فیلتر هپا ذرات خطرناک کوچکتر از 1 میکرون را با دقت 99.995 درصد در خود نگه می دارد و اجازه عبور آن ها را نمی دهد.

فیلتر هپا کارآمدترین و مهم ترین فیلتر به کار رفته در مکنده های غبارات خطرناک می باشد. فیلتر هپا دارای منافذ بسیار ریزی است که می تواند ذرات کوچکتر از یک میکرون را در خود نگه دارد و مانع از ورود دوباره ذرات ریز به محیط می گردد. اگر فیلتر نصب شده بر روی دستگاه مناسب نباشد، مواد خطرناکی که از روی سطح زمین جمع آوری شده، به همراه گرد و غبار دوباره به محیط باز می گردد و نه تنها جنبه ایمنی ندارد بلکه غبارهای آلوده پراکنده شده در فضا توسط افراد استنشاق می شوند.


تست تجهیزات : 

جاروبرقی و فیلترها از همه جهات به صورت کامل مورد آزمایش قرار گرفته اند و به منظور استفاده در محیط های پر خطر تضمین شده هستند. فیلتر هپا در آزمایشگاه های معتبر تست گریده و هم چنین کارخانه nilfisk به صورت دوره ای جاروبرقی ها و فیلترها را آزمایش می کنند تا عملکرد آن ها را در طول زمان تضمین نمایند.

مکنده صنعتی غبارات به صورتی طراحی و مهندسی گردیده است که می تواند طیف وسیعی از آلودگی های خطرناک مایع و جامد، مواد فیبری و مواد دیگری را که تهدیدی برای سلامتی هستند، جمع آوری کند و امنیت و ایمنی را در حین استفاده ضمانت می کند. این جارو برای استفاده در محیط های با دمای بالا نیز مناسب می باشد.


جمع آوری مواد : نظافت آلودگی ها تنها به جمع آوری آن ها محدود نمی شود بلکه دفع این مواد نیز یک موضوع مهم می باشد. جاروبرقی صنعتی به مخزن یا کیسه هایی مجهز هستند که در برابر مواد جمع آوری شده مقاوم می باشند؛ علاوه بر آن قابلیت جداشدن و جا به جایی تا محل دفن آلودگی های خطرناک را دارند.انواع مكنده غبارات خطرناک

مرتب سازی براساس :