چگونه یک کارواش یا واترجت خانگی کار می کند؟

۲۵ مرداد ۱۳۹۵

اگر از نظافت روزانه حیاط خانه و وسایل موجود در آن و شستشوی ماشین خود با روش های قدیمی و کسل کننده خسته شدید؛ و به دنبال راهی جایگزین می گردید که نظافت با کیفیت بالا تر را تضمین کند و سرعت را افزایش دهد؛ به فکر خرید یک شوینده فشار قوی متناسب با نیاز های نظافتی خود باشید.

کارواش خانگی با فشاری( واترجت خانگی) در حدود 100 الی 160 بار مناسب شستشوی خانگی بوده و می تواند در مدت زمان بسیار کمی، به شستشوی گسترده بپردازد.

واترجت خانگیچطور یک کارواش دستی سبب نظافت می شود؟

بنا بر گزارشات علمی، مولکول آب، دارای قطب های الکتریکی مثبت و منفی می باشد. این قطب های مثبت و منفی گرایش اتصال به مولکول های دیگر را دارند. در هنگام برخود با اشیاء، مولکول های آب به آنها متصل می شود.

مواد شوینده یا صابون های شیمیایی به کمک مولکول های آب می آیند. این مواد با حذف آلودگی و چربی سبب اتصال و جذب بهتر مولکول آب به دیگر اجسام می شود.

البته آلودگی های دیگری نیز وجود دارد. این آلودگی توسط مواد شوینده شیمیایی از بین نمی رود. این مواد به آسانی پاک نمی شوند؛ بلکه نیاز به یک فشار بسیار بالای آب داشته که بتوان آن را از بین برد. این فشار بالای آب را دستگاه واترجت توسط پمپ قدرتمند خود بوجود می آورد.

واتر جت خانگی عملکرد خوبی جهت حذف آلودگی های مناطق تنگ و باریک دارند. کارواش های دستی با قدرت بالا، فشار و سرعت به مانند یک چکش عمل کرده؛ و با ضربه های مکرر به آلودگی سبب کنده شدن آن از سطح و در نتیجه نظافت می شود.

البته در استفاده از واتر جت خانگی، همواره این نگرانی وجود داشته که فشار زیاد آب سبب خرابی سطوح می شود یا خیر؟ در جواب باید اطمینان داد که اگرچه این فشار زیاد است؛ اما با استفاده صحیح از دستگاه و مطالعه دفترچه راهنما، اثر سویی بر سطوح نمی گذارد.

همچنین به منظور اطمینان بیشتر از عملکرد این جت واتر خانگی و قابلیت آن در حذف آلودگی بدون آسیب رساندن به سطوح، می توان آن را در بخشی کوچک از سطح مورد نظر امتحان کنید. در صورت کارایی مثبت، تمامی سطح را با کارواش خانگی خود بشویید.

بخش های گوناگون یک کارواش دستی

شوینده فشار قوی خانگی بسیار ساده تر از آن چیزیست که شما می پندارید. این کارواش برقی دارای یک پمپ آب بوده که توسط موتور الکتریکی، بر حرکت و سرعت آب می افزاید. آب ورودی را می توان از شیر آب و یا از هر منبع آب تمیز دیگر، وارد واترجت خانگی کرد. هر واترجت خانگی شامل 5 جزء بسیار مهم می باشد که در ذیل به آن می پردازیم:

کارواش خانگیآب ورودی

آب ورودی واترجت خانگی، از شیر آب ساده تأمین می شود. ممکن است، هنگام باز کردن شیر آب مقداری ناچیز املاح وجود داشته باشد که توسط فیلتر دستگاه از آب حذف می شود. فشار بالای واترجت خانگی مناسب نظافت آلودگی هایی است که با آب و مواد شوینده به آسانی تمیز نمی شوند و نیازمند فشار بالای آب جهت حذف آن از محیط می باشد.

موتور الکتریکی

موتورهای الکتریکی مصرف شده در واترجت خانگی سبب قدرت پمپ می شود. البته نوع صنعتی واترجت ها دارای موتور بنزینی و دیزلی نیز می باشد.

پمپ کارواش خانگیپمپ آب

در واترجت خانگی از پمپ به عنوان قلب این دستگاه یاد می شود. پمپ ها توسط موتور به حرکت درآمده و آب داخل شده را قدرت بخشیده و با فشار بالا به سمت شلنگ می فرستد. این آب پر فشار، پس از رسیدن به نازل توسط لنس و تفنگی به بیرون پاشیده می شود.

شلنگ فشار قوی

شلنگ ها از یک لوله ساخته شده اند که آب از طریق آن به بیرون پاشش می یابد. شلنگ های معمولی قابلیت تحمل فشار آب بالا را نداشته و در صورت استفاده از آن نه تنها شستشوی با کیفیت انجام نمی شود؛ بلکه ممکن است به پارگی و خرابی شلنگ منجر شود. شلنگ های فشار قوی در واترجت خانگی با تحمل فشاری در حدود 413 بار، بسیار کار آمد می باشد. این شلنگ از یک شبکه سیم با 2 یا چند لایه از پلاستیک فشرده تشکیل یافته است. استفاده از شلنگ های فشار قوی در کارواش های خانگی بسیار مهم بوده چرا که علاوه بر نظافت، ایمنی را نیز تضمین می نماید.

ابزار نظافتی در واترجت خانگیابزارهای نظافتی

بنا بر نوع نیاز به نظافت و انواع آلودگی، می توان از واترجت خانگی با تفنگی و نازل و همچنین برس های گوناگونی استفاده کرد. به منظور نظافت های معمول، می توان از تفنگی های ساده، و جهت شستشوی خاص مانند شستشوی اتومبیل از مواد شوینده و برس های دوار و غیره بهره برد. همچنین برای شستشوی مناطق دور از دسترس نظیر پشت بام با نما خارجی طبقات بالا تر می توان از نازل های گوناگونی بهره برد.

 

کارکرد واترجت خانگیواترجت خانگی چگونه کار می کند؟

یک اصل کلی جهت چگونگی کارکرد واترجت خانگی وجود دارد که ما آن را به طور خلاصه بیان کرده ایم:
1.مواد شوینده از داخل مخزن به درون شلنگ وارد می شود.
2.آب از داخل شیر به واترجت خانگی وارد می شود. توسط فیلتر آلودگی و املاح از آب جدا می شود.
3.موتور با به حرکت در آوردن پمپ، سبب افزایش فشار آب می شود.
4.آب پر فشار با ماده شوینده همراه شده و توسط نازل به سطح مورد نظر پاشیده می شود. دمای آب در این هنگام 40 درجه سانتیگراد می باشد.
5.توسط نازل های گوناگونی که در دسترس قرار دارد، می توان شستشوی را بهبود بخشید. همچنین این نازل ها می تواند بر فشار آب اثر داشته باشند. واترجت های خانگی سبب کاهش مصرف آب نیز می باشد؛ که در نتیجه استفاده از این دستگاه جهت شستشوی توصیه می شود.

دیدگاه کاربران
نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: