اسکرابر - industrial-scrubber-dryer

اهمیت روز افزون حفظ پاکیزگی و ارتقاء سطح بهداشت در محیط های گوناگون صنعتی، تجاری و مسکونی و همچنین تاثیر قابل توجه آن بر سلامت و روحیه افراد حاضر در محیط و مراجعه کنندگان، موجب تولید و عرضه انواع ابزارهای مکانیزه نظافت صنعتی گردیده است. یکی از کارآمدترین دستگاه های مورد استفاده در عملیات شستشو و نظافت حرفه ای، اسکرابر می باشد. اسکرابر با انجام عملیات شستشو و خشک کردن سطح بطور همزمان، با افزایش کیفیت عملیات شستشوی کف و سرعت انجام آن در مقایسه با روش های سنتی نظافت همانند استفاده از تی و سطل، این دستگاه یکی از پرکاربردترین دستگاه های نظافتی شده است. از سوی دیگر با کاهش میزان مصرف آب و مواد شوینده و همچنین افزایش بازده عملیات و کاهش هزینه های مرتبط با نیروی کار، موجب کاهش چشمگیر هزینه های کلی نظافت می گردد.

تنوع مدل های اسکرابر موجود در بازار این امکان را به مصرف کنندگان می دهد که متناسب با نیاز خود و محیط مورد نظر، یک مدل را انتخاب نمایند. این مسأله لزوم طبقه بندی انواع اسکرابر را مشخص می سازد. مدل های متنوع اسکرابر را می توان بر اساس مشخصه های گوناگون طبقه بندی نمود. برخی انواع دسته بندی مدل های اسکرابر در ادامه به اختصار توضیح داده می شوند.


طبقه‌بندی بر اساس نوع هدایت

به دلیل محبوبیت کفشوی صنعتی و افزایش تقاضا، دستگاه اسکرابر در مدل های متفاوتی ارائه گشته است تا مشتریان با انتخاب مناسب ترین مدل، شستشوی سطوح را بهینه نمایند. زمین شور صنعتی به دو نوع تقسیم می گردد که هر مدل به منظور نظافت و شستشوی سطوحی با ویژگی های خاص طراحی گشته است. در ادامه دو مدل اسکرابر و ویژگی های هر یک را بررسی خواهیم کرد.

1) اسکرابر دستی: دستگاهی فشرده با ابعاد کوچک می باشد که توسط نیروی کاربری که در عقب دستگاه می ایستد و یا نیروی موتور جلوبرنده حرکت می‌کند.

 • ویژگی ها: پهنای شستشوی کوچک، قابلیت مانور بالا، طراحی قشرده و ارگونومیک
 • کاربرد: شستشوی سطوح داخلی با وسعت کم و دارای مانع

2) اسکرابر سرنشین دار: دستگاهی بزرگتر از مدل دستی می باشد که به صورت خودرویی و با تسلط کامل کاربر کنترل می شود.

 • ویژگی ها: پهنای شستشوی بزرگتر، مخازن آب تمیز و کثیف با ظرفیت بالاتر، سرعت بیشتر در فرآیند نظافت
 • کاربرد: شستشوی فضاهای داخلی و خارجی وسیع


طبقه بندی بر اساس منبع تغذیه

به دلیل صنعتی بودن دستگاه اسکرابر، مدل های گوناگونی از این دستگاه ارائه شد تا با هر میزان دسترسی به برق، بتوان از کفشوی صنعتی به منظور نظافت سطوح هموار کف بهره برد. در برخی اماکن با توجه به دسترسی خوب به پریز برق یا حساسیت نسبت به وجود کابل بر روی زمین حین انجام شستشو، می توان بهترین نوع دستگاه زمین شور صنعتی را انتخاب نمود. در ادامه دو نوع منبع تغذیه دستگاه کفشوی صنعتی را بررسی خواهیم کرد.

1) اسکرابر شارژی (باتری دار): دستگاهی با عدم نیاز به دسترسی به پریز برق و انجام فرآیند نظافت با انرژی باتری دستگاه می باشد.

 • ویژگی ها: عدم نیاز به پریز برق، عدم وجود کابل برق بر روی زمین در حین نظافت
 • کاربرد: شستشوی فضاهایی با تردد زیاد، نظافت اماکن فاقد پریز برق، شستشوی سطوح کف محیط هایی با حساسیت برای عدم وجود کابل بر روی زمین

2) اسکرابر کابل دار: دستگاهی مناسب برای شستشوی سطوحی با دسترسی مناسب به پریز برق و امکان نظافت با کابل

 • ویژگی ها: وزن کمتر نسبت به مدل باتری دار، عدم نگرانی از اتمام شارژ باتری، قیمت پایین تر
 • کاربرد: استفاده به منظور شستشوی سطوحی با دسترسی مناسب به پریز برق


طبقه‌بندی بر اساس نوع برس

دستگاه های اسکرابر صنعتی از نظر نوع برس نیز دسته بندی می شوند. با توجه به ویژگی های انواع برس های کفشوی صنعتی، می بایست مناسب ترین برس را برای شستشوی سطوح مورد نظر انتخاب نمود تا بدون آسیب زدن به سطح، بهترین شستشو را ارائه کند. انواع برس و کاربرد های هرکدام در ادامه ذکر خواهد شد.

1) برس دیسکی: این نوع برس متعلق به رایج ترین دستگاه های اسکرابر است.

 • ویژگی و کاربرد: امکان نظافت سطوح با هر میزان سختی با انواع متفاوت این برس وجود دارد.

2) برس غلطکی: برس هایی برای دستگاه کفشوی صنعتی با قابلیت انجام فرآیند پیش جاروب هستند.

 • ویژگی و کاربرد: توانایی انجام سایش و جاروب همزمان؛ این نوع برس ها بسیار مناسب برای شستشوی سطوح متخلخل اند.

3) پد لرزان: جدید ترین دستگاه های کفشوی صنعتی که به باز عرضه گشته اند دارای این پد می باشند. 

 • ویژگی و کاربرد: برخورداری از پد چهار گوش؛ امکان نظافت کامل زوایا، گوشه‌ها، کناره‌های دیوار و مکان هایی که قابل دسترس برای برس دیسکی و غلطکی نیستند.


طبقه‌بندی بر اساس نوع عملکرد

عملکرد دستگاه های نظافت صنعتی بسیار مهم بوده و در انتخاب بهترین دستگاه می بایست به مکانیزم عملکرد اسکرابر صنعتی توجه ویژه ای نمود. عملکرد دستگاه کفشوی صنعتی به مکانیزم شستشو، حرکت، تنظیمات دستگاه و آماده سازی و... بستگی دارد. به طور کلی عملکرد زمین شور صنعتی بر دو نوع است که هر کدام از آن ها در ادامه بررسی خواهند شد. 

1) دستی (manual): اهرم های مکانیکی به تنظیم برس، تی و... کمک می کنند و برای نظافت و شستشوی ساده فضاهای کوچک مناسب اند.

2) اتوماتیک: مجهز به کنترل پنل پیشرفته و قابل برنامه ریزی می باشند و به سیستم های بهینه سازی مصرف انرژی مجهز هستند.


مزایای استفاده از اسکرابر در نظافت

بهره گیری از دستگاه های نظافت صنعتی در مقایسه با روش های سنتی شستشو و نظافت، مزایای متعددی به همراه دارد. اسکرابر صنعتی نیز دستگاهی کاربردی برای شستشوی سطوح کف بوده و با بهره گیری از آن، ویژگی های بسیاری برای کاربرد و سطوح مهیا خواهد شد. در ادامه برخی از مهم ترین و موثر ترین مزایای استفاده از دستگاه های اسکرابر ذکر شده است.

 • افزایش چشمگیر کیفیت شستشوی سطح
 • افزایش سرعت انجام عملیات شستشو
 • کاهش زمان نظافت و جلوگیری از ایجاد مزاحمت در اثر انجام فرآیند شستشو به دلیل سرعت بالا
 • کاهش اثرات مخرب زیست محیطیو سازگاری بیشتر با محیط زیست به علت کم شدن میزان مصرف آب و مواد شوینده 
 • جمع آوری و مکش همزمان آب و آلودگی، حذف آلودگی از محیط و عدم انتقال آلودگی از محلی به محل دیگر
 • انجام عملیات شستشو و خشک شدن در یک مرحله و به طور همزمان و کاهش خطرات مرتبط با لغزش و سر خوردن بر روی سطوح مرطوب
 • کاهش هزینه های کلی عملیات شستشو و نظافت


شرکت شریف صنعت بعنوان نماینده انحصاری کمپانی Nilfisk دانمارک، آماده عرضه انواع مدل های اسکرابر متناسب با نوع نیاز مشتریان می باشد. اسکرابر Nilfisk با برخورداری از پیشرفته‌ترین تکنولوژی تولید، طول عمر بالا، هزینه های تعمیر و نگهداری پایین و سهولت کاربرد گزینه ای بسیار ایده‌آل برای استفاده در انواع محیط های صنعتی، تجاری، مسکونی، مذهبی و... می‌باشند.


انواع اسکرابر

مرتب سازی براساس :
1 2 3
1 2 3